Menu
0
0

Tapetování a rady jak tapetovat

Tapety se lépe nalepují, když odmontujete zásuvky a vypínače. Pozor! Předtím nezapomeňte vypnout u těchto zásuvek proud!
Omítky musí být rovné, čisté, suché a přilnavé. Uvolněné tapety odstraňte.
Pro lepší výsledek odstraňte staré tapety. Pomůže vám propichovací váleček, škrabka a natření starých tapet vodou s přídavkem odstraňovače tapet.
 Nerovnosti omítky opravte pomocí sádry či sádrového tmelu, vyhlaďte ho špachtlí a po zaschnutí přesmirkujte.
Na silně savé a drsné povrchy naneste penetraci.
Koupíte na našem eShopu.
Naměřte si jednotlivé pruhy tapety. Délka tapety je závislá na výšce tapetované stěny. Ke každému dílu přidejte 10 cm. Konečnou délku zarovnáte u celé stěny najednou.
Tapety položte rubovou stranou na rovný stůl, jednu hranu srovnejte s hranou stolu a lepidlo na tapetu roztírejte od středu rovnoměrně do všech stran. Tapetu poté poskládejte, aby se důkladně nasákla.
Pomocí olovnice si vyměřte a tužkou si na stěnu nakreslete výchozí svislou čáru. Ta musí být přesná, proto rozhodně použijte pravítko.
Tapetu je třeba ihned po jejím nalepení na stěnu uhladit. Použijte kartáč nebo hadřík. Tahy veďte od středu, směrem k vnějším okrajům a vyhánějte všechny vzduchové bublinky.
Přečnívající části tapety přitiskněte pevně k okrajům, poté lehce povolte a pak podél okraje zastřihněte. Pro docílení roviny můžete použít pravítko na hrany nebo napnutý provázek.
Před položením dalšího dílu tapety se ujistěte, že vzory obou pásů na sebe navazují. Napojení mezi oběma pásy tapet pečlivě uhlaďte.
Složitější jsou okenní výklenky. Tapetu nastřihneme ve výši parapetu a horní hrany okna a nastřiženou část přehneme do výklenku. Přesahující tapetu odstřihneme.
Otvory pro vypínače, zásuvky atd. se nejprve jednoduše přelepí a pak se rozstřihnou nůžkami (nastřihnout do kříže). Pozor! Proud těchto zásuvek musí být vyřazen z provozu!
Elegantní možností zakončení horního okraje tapety je použití ozdobné bordury nebo lišty, které nalepíte po obvodu.
Při tapetování za radiátory nastřihněte tapetu v šíři úchytů na zdi zdola nahoru. Jako alternativa poslouží nátěr disperzní barvou.
Před tapetováním stropů si poskládejte nastříhané pruhy do podélných vrstev.
Na stropě pracujte ve dvou  jeden z vás ustřižený pruh nasadí, druhý ho drží ve výšce.
Tapetu nechte na stropě přesahovat cca 2 cm na stěnu. Tapeta na stěně se pak přisadí přesně do ohybu.
 

Doporučené rady pro tapetování:

  • Raději si kupte o jednu roli tapety navíc, než budete potřebovat pro tapetování. Můžete ji v budoucnu použít pro případné opravy. Při dokoupení by nemusela být stejná šarže tapety.
  • Pokud se vám při tapetování vytvoří vzduchové bubliny, odstraníte je vstříknutím malého množství lepidla. Tapetu následovně přitiskněte válečkem.
  • Optimální teplota při tapetování je cca 19 stupňů, důvod je ten, že lepidlo při práci velice rychle zasychá.
  • Jak opravit trhliny na tapetách? Malé trhliny na tapetách zacelíte tak, že na spodní odtrženou vrstvu tapety nanesete špachtlí tenkou vrstvu běžné lepicí pasty a přitisknete pevně k podkladu. Dbejte, aby vzor navazoval.
Při větším poškození oceníte roli tapety navíc. Poškozenou část navlhčete teplou mýdlovou vodou nebo odstraňovačem tapet a odřízněte lámacím nožíkem. Poškozenou omítku vyhlaďte stěrkovým tmelem a po zaschnutí přesmirkujte. Nyní si musíte připravit stejný díl + přesahy nové tapety, kterou přilepíte na odkryté místo. Napojení důkladně uhlaďte. Pozor: Vzor musí navazovat!
 

Jak správně tapetovat:

Kvalitní vliesové tapety předznamenaly trend budoucnosti v "oblékání" stěn díky moderním technologickým postupům a také správné volbě nosného materiálu.

Při lepení se nanáší lepidlo pouze na stěnu (stejnoměrně v tenké vrstvě). Tapety jsou bezezbytku odstranitelné a to suchou cestou. Stačí nahoře uchopit oba růžky tapety a díky jemnému buničitému podkladu snadno ze stěny stáhnout. Vliesové tapety jsou vyrobeny ze speciální buničiny a polyesterových vláken s přídavkem polymerového pojiva. Tato struktura dává tapetám pružnost a pevnost i pro překrytí obnovujících se prasklin. Vliesové tapety jsou omyvatelné, stálobarevné, jemné k pokožce a lépe zpracovatelné než tapety papírové. Jako každé tapety tvoří tepelnou a zvukovou izolaci.

Snadná aplikace vliesových tapet svými užitnými vlastnostmi umožňuje zkrášlit interiéry bytů každému. Lepení těchto tapet na stěnu již nevyžaduje nanášení lepidla na tapetu ani následné proložení tapet a provlhčení. Stačí nanést lepidlo štětkou na stěnu a pak shora dolů přilepit pás tapety. Pokud někde zůstanou bubliny, zlehka je vytlačíme plstěným válečkem nebo měkkým hadříkem stromečkovými pohyby – od středu tapety směrem k okrajům.

Moderní vliesová tapeta na dominantní stěně svým designem upoutá a dekorativně nahradí i obrazovou tapetu.
Odměnou za vynaložené úsilí vám bude příjemné prostředí vašeho bytu.

Základem úspěšného tapetování je penetrace stěny. Penetrace.